Aparat na haluksy: Ranking 10 najskuteczniejszych korektorów, które pomogą pozbyć się haluksów

Najskuteczniejsze aparaty na haluksy - ranking na podstawie kryteriów w 2020

Aparaty na haluksy mogą realnie zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez osoby zmagające się z tego typu deformacją. Ważne jednak, aby wybrany przez nas produkt był skuteczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Obecnie w sprzedaży dostępnych jest całkiem sporo różnego rodzaju aparatów korekcyjnych. Ich zadaniem ma być złagodzenie dolegliwości towarzyszącym haluksom oraz ich ewentualna korekcja. Zobaczmy zatem co na haluksy warto wybrać w aktualnym roku? 

Wybieramy najskuteczniejszy aparat na haluksy. Ranking 10 korektorów oraz separatorów, które wykazują największe szanse w walce z haluksami!

Haluks, nazywany również paluchem koślawym, to deformacja w obrębie dużego palca stopy, który odchyla się w stronę pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palucha obserwuje się powstawanie swego rodzaju bolesnego guzka, który z czasem zaczyna coraz bardziej wystawać. Predyspozycje do powstawania takich zniekształceń mogą być dziedziczone. Jednak w ogromnej części przypadków choroba ta rozwija się pod wpływem korzystania na co dzień z nieprawidłowo dobranego obuwia. Początkowo haluksy są jedynie wadą estetyczną. Niestety, wraz z powiększaniem się deformacji u pacjentów pojawiają się inne, często bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Przenikliwy ból, zaczerwienienie skóry oraz otarcia w obrębie haluksa, odciski to dopiero początek. W końcowych etapach pojawiają się także problemy z zakładaniem obuwia i chodzeniem, co w pewnym momencie zaczyna zupełnie utrudniać normalne funkcjonowanie.

Aparaty korekcyjne na haluksy to obecnie szeroka gama produktów, z których można korzystać w procesie leczenia tego typu deformacji w obrębie palucha. Pacjenci mogą wybierać pomiędzy tak różnorodnymi akcesoriami jak sztywne ortezy ortopedyczne, szyny zakładane na noc, opaski na haluksy czy specjalne żelowe lub silikonowe separatory palców, tzw. kliny międzypalcowe. Ilość dostępnych w sprzedaży produktów jest naprawdę duża. Właśnie dlatego stworzyliśmy przydatny ranking aparatów na haluksy, które swoje działanie opierają na różnych metodykach korekcyjnych. W rankingu znalazło się miejsce zarówno dla całodniowych opasek na haluksy, które wykorzystują zamontowany separator palców, jak i metalowych szyn, wspierających strukturę kostną stopy. Do każdej pozycji dodaliśmy szczegółowy opis wraz z charakterystyką działania produktu, a także adnotacje, które wskażą czy produkt na pewno nadaje się dla Ciebie!

Przygotowany ranking aparatów na haluksy prezentuje się następująco:

  1. Opaska Hallu Solution z żelowym klinem
  2. Metalowa orteza
  3. Elektryczny separator
  4. Aparat korekcyjny Marcin
  5. Szyna stabilizująca Hallux Anatomic
  6. Elastyczna osłona bez klina
  7. Stabilizująca szyna Thomsena
  8. Aparat przegubowy Omniskus
  9. Żelowy klin Scholl
  10. Pneumatyczny separator

Poniżej rankingu znajdziesz również informacje na temat kryteriów oceny, które wpłynęły na wybrane przez nas produkty! Jeżeli chcesz najpierw zapoznać się z kryteriami wyboru, możesz od razu przejść do tej części -> klikając tutaj.

1. Opaska na haluksy Hallu Solution z żelowym klinem

Jest to kompleksowy produkt, który w rzeczywistości składa się z kilku elementów. Ta najważniejsza część to oczywiście elastyczna opaska na haluksy do chodzenia, która połączona jest z klinem żelowym rozdzielającym paluch od pozostałych palców. Kolejnym elementem opaski jest też specjalna osłona na haluksy, która chroni wystającą kość.

Opaska ta wykonana jest z elastycznego, miękkiego i wyjątkowo cienkiego materiału. Dzięki temu doskonale dostosowuje się do stopy, jest łatwa do zakładania i bez problemu mieści się pod skarpetą, dopasowując się do butów, przez co można ją nosić nawet w szpilkach. Materiał ten ponadto nie podrażnia skóry i pozwala jej oddychać, co zapewnia dodatkowy komfort.

Produkt został również wyposażony w żelowy klin, który koryguje ułożenie dużego palca, ustawiając go w prawidłowej pozycji. Łagodzi to dolegliwości bólowe i pozwala poprawić biomechanikę stopy podczas ruchu. Jeśli natomiast chodzi o same haluksy, opaski stanowią osłonę wystającej kości, co zabezpiecza ją przed powstawaniem bolesnych otarć naskórka oraz odcisków w obrębie palucha.

Wyniki przeprowadzonych badań [1] wskazują na to, że akcesoria na paluch koślawy, które są wyposażone w kliny separujące palce, pozytywnie wpływają na złagodzenie odczuwanego bólu oraz redukcję samej deformacji [2]. Efekt jest szczególnie zauważalny w grupach badawczych, dla których uwzględniono również ćwiczenia i samodzielne treningi pacjentów [3]. Nie bez powodu więc wielu użytkowników uważa, że taki produkt jak opaska z separatorem to najskuteczniejszy aparat na haluksy dostępny obecnie na rynku. Niezwykle ważne jest również to, iż Hallu Solution jest bardzo dyskretny i praktycznie niewidoczny. Opaska ta jest też wyjątkowo wygodna, przez co może być bez problemu używana podczas normalnego funkcjonowania. Co więcej, dostępna jest też rozszerzona wersja produktu, która dodatkowo zawiera twardą opaskę z tworzywa sztucznego na noc.

2. Metalowa orteza na haluksy

Produkt ten składa się z dwóch opasek zakładanych na duży palec i stopę oraz z metalowej szyny, która je łączy. Orteza posiada także element stanowiący osłonę na haluksa.

Nieruchoma, metalowa szyna daje efekt korygujący, wymuszając prawidłowe ułożenie dużego palca stopy. Między innymi dzięki temu pacjenci odczuwają również złagodzenie dolegliwości bólowych wywołanych przez deformację [4]. Cała konstrukcja jest bardzo solidna, świetnie trzyma się stopy, a praktyczne rzepy pozwalają dopasować jej ułożenie do stopnia zniekształcenia. Jeśli chodzi o same haluksy orteza została wyposażona również w element stanowiący ich osłonę, dzięki czemu pomaga zapobiegać bolesnym otarciom. Warto dodać, że ortezy tego typu mogą być wykorzystywane bezpośrednio po operacji haluksa, celem zachowania spójnej struktury stawów i zapewnieniu prawidłowej pozycji palców podczas gojenia się tkanki [5]. Znajdują też one zastosowanie w leczeniu urazów w obrębie dużego palca, takich jak chociażby jego stłuczenie.

Jedną ze znaczących wad ortezy na haluksy jest jej rozmiar. Aparat ten jest na tyle duży, że nie zmieści się niestety do buta. Niektórzy użytkownicy narzekają również na materiał, z którego są wykonane opaski. Ze względu na to, iż nie pozwala on swobodnie oddychać skórze pojawia się ryzyko wystąpienia bolesnych odparzeń. Z kolei rzepy, w przypadku ich zamoczenia, mają tendencję do niekontrolowanego odpinania się, na co trzeba uważać.

3. Elektryczny separator na haluksy

Ten innowacyjny produkt to zaawansowany technologicznie sposób na radzenie sobie z haluksami. Urządzenie to jest wyposażone w elektryczny moduł sterujący, który wystarczy tylko odpowiednio ustawić, aby zaczął korygować deformację. Tego typu inteligentne separatory na haluksy cieszą się coraz większą popularnością.

Urządzenie to stanowi nowoczesny sposób na ustawianie palucha w poprawnej pozycji. Elektryczny separator sprawia, że w czasie jego używania, duży palec jest solidnie utrzymywany w odpowiednim miejscu. Wykorzystanie elektrycznego modułu sterującego pozwala natomiast na dokładne dopasowanie separatora do kąta deformacji u konkretnej osoby. Będące częścią urządzenia więzy zostały wykonany z przyjemnego w dotyku materiału, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardziej komfortowe.

Niestety, mimo zastosowanie dobrego materiału do stworzenia poszczególnych elementów elektrycznego separatora, całość utrudnia jednak oddychanie skórze stopy [6]. Urządzenie jest również dość masywne, przez co przeznaczone jest głównie do użytku w domu. Jeśli zależy nam na tym, aby umieścić stopę z aparatem w bucie, musimy zaopatrzyć się w bardzo szerokie obuwie. Aby w pełni wykorzystać możliwości elektrycznego separatora, a przy tym nie zrobić sobie krzywdy, musimy również najpierw nauczyć się jego regulowania we właściwy sposób.

4. Aparat korekcyjny Marcin

Produkt ten jest dość dobrze znany i ceniony na polskim rynku. Aparat korekcyjny Marcin na haluksy jest rodzajem szyny, która silnie odwodzi paluch umieszczając go w prawidłowej pozycji.

Aparaty Marciny wykonane są z naturalnej skóry juchtowej, która jest przyjemnym w dotyku, oddychającym materiałem. Jednocześnie jest ona także bardzo mocna i trwała, co znacząco podnosi jakość produktu [7]. Taki elastyczny aparat na haluksy nie uwiera stopy w żadnym miejscu, dlatego korzystanie z niego jest komfortowe. Po jego założeniu stopa jest w stanie zmieścić się w średniej szerokości bucie, takim jak adidasy. Regularne stosowanie aparatu pozwala wyraźnie zredukować odczuwany ból, który zwykle nasila się chociażby w wyniku przemęczenia stóp. Co więcej, dzięki odpowiedniej konstrukcji produkt ten zabezpiecza również haluks przed otarciami.

Choć aparat zmieści się w niektórych butach, to zgodnie ze wskazówkami producenta jest on jednak przeznaczony do używania w trakcie snu oraz odpoczynku. Zastosowanie skóry naturalnej ma wiele zalet. Jednak materiał ten dość szybko się przebarwia, jeśli zdecydujemy się na korzystanie z niego w butach. Trudno też jest utrzymać go w należytej czystości przez cały czas użytkowania.

5. Szyna Hallux Anatomic

Produkt ten składa się z szyny wykonanej z tworzywa sztucznego oraz z dwóch taśm z rzepami. Rzepy te pozwalają przymocować ją do dużego palca oraz śródstopia. Część szyny stanowi także osłonę na samego haluksa.

Tego typu szyna korekcyjna posiada solidną, twardą konstrukcję, dzięki czemu mocno utrzymuje paluch w prawidłowym ułożeniu. Dodatkowo chroni ona boczną część stopy przed otarciami, co jest szczególnie ważne, gdy haluks zaczyna mocno wystawać. Urządzenie zostało wyposażone w praktyczne taśmy z rzepami. Dzięki temu każdy może w łatwy sposób je wyregulować, dopasowując szynę bezpośrednio do stopy. Produkt ten daje zatem oczekiwany komfort, a do tego bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości.

Niestety wadą użytych w tym produkcie materiałów jest ich słaba oddychalność. Jeśli więc zbyt długo będziemy korzystać z szyny, może dojść do pojawienia się odparzeń na stopie. Produktu tego nie należy natomiast używać jeśli na skórze mamy jakiekolwiek otarcia lub rany, które wymagają wcześniejszego wyleczenia. Decydując się na zakup szyny należy też mieć świadomość tego, iż ma ona dość masywną konstrukcję. W związku z tym raczej nie nadaje się do noszenia w zwykłym obuwiu. Niestety może powodować wyraźny dyskomfort oraz uszkodzić wewnętrzną powierzchnię buta.

6. Osłona na haluksy

Osłona tego typu to swego rodzaju opaska wykonana z elastycznego materiału, która w miejscu występowania haluksa wyposażona jest w specjalną poduszeczkę. To właśnie ona pełni rolę ochrony wystającej kości.

Osłona jest bardzo elastyczna i stosunkowo cienka, dlatego korzystanie z niej na co dzień jest dość komfortowe. Bez większych problemów zmieści się ona pod skarpetką oraz w praktycznie każdym typie obuwia, również tego na obcasie. Dzięki temu, osłona jest tak naprawdę niewidoczna i dyskretna. Najważniejszą zaletą tego produktu jest jednak specjalna poduszeczka czy też gąbka znajdująca się w miejscu, gdzie pojawiła się wypukła deformacja. To właśnie ona ochrania haluks przed bolesnymi otarciami o powierzchnię buta oraz przed odciskami.

Syntetyczny materiał, z którego wykonano osłonę na haluks pozwala skórze w pewnym stopniu oddychać, ale może on jednak powodować zwiększoną potliwość stopy. Co więcej, produkt ten posiada dość dużych rozmiarów szew, który w trakcie noszenia obuwia może zwyczajnie uwierać jego użytkownika. Sporym minusem tego produktu jest także brak klina międzypalcowego, który pozwalałby ustawić paluch w prawidłowej pozycji, powstrzymując tym samym rozwój deformacji oraz ją korygując.

7. Szyna Thomsena

Produkt składa się z szyny wykonanej z tworzywa sztucznego, elementów zabezpieczających, które mają bezpośredni kontakt ze skórą stopy oraz z taśmy z rzepą do regulacji.

Szyna na haluksy posiada solidne elementy chroniące haluksy i paluch, które zostały wykonane z bardzo trwałej, antybakteryjnej pianki. Dzięki zastosowaniu taśmy z rzepami, szynę można łatwo dopasować do potrzeb użytkownika, dzięki czemu nie uciska ona stopy. Produkt pozwala unieruchomić haluks i wyraźnie złagodzić ból odczuwany zwłaszcza po ciężkim dniu i nadmiernym obciążaniu stopy [8].

Niestety elementy szyny wykonane z tworzywa sztucznego są dość delikatne i łatwo ulegają uszkodzeniu. Przy długotrwałym stosowaniu tego produktu u użytkownika mogą się także pojawić nieprzyjemne otarcia w miejscu, w którym znajdują się rzepy. Warto dodatkowo zaznaczyć, że są to szyny na haluksy na noc. Jednak można też stosować je w trakcie odpoczynku. Najważniejszym ograniczeniem jest tutaj po prostu fakt, że nie powinniśmy zbytnio się poruszać podczas ich stosowania.

8. Aparat z przegubem Omniskus

Produkt ten składa się z szyny z ruchomym przegubem, wykonanej z tworzywa sztucznego. Dodatkowo wyposażony jest w dwie taśmy z rzepami, które pozwalają przymocować taki aparat motoryczny do dużego palca oraz śródstopia.

Jest to bardzo estetycznie wykonany aparat korekcyjny na haluksy, który utrzymuje paluch w prawidłowej pozycji. Bardzo łatwo jest go utrzymać w czystości. Natomiast dzięki praktycznym rzepom użytkownik jest w stanie szybko i sprawnie regulować aparat, tak by dopasował się do stopy. Stosowany w trakcie spoczynku zapewnia odpowiedni komfort, a przy tym w dużym stopniu wpływa na złagodzenie nawet bardzo dokuczliwych dolegliwości bólowych spowodowanych haluksem.

Niestety szyna tego typu nie mieści się w każdym obuwiu, zwłaszcza w tym wąskim, a do tego jej codzienne stosowanie nie zapewnia użytkownikowi odpowiedniej wygody. Dlatego też jest to raczej aparat na haluksy na noc. Można też mieć pewne zastrzeżenia do materiałów, z których produkt ten został wykonany. Tworzywo sztuczne jest niestety zbyt delikatne, natomiast rzepy są dość słabej jakości, przez co mogą szybko przestać spełniać swoje zadanie.

9. Żelowy klin na haluksy Scholl

Produkt ten to niewielkie kliny międzypalcowe wykonane z miękkiego, żelowego materiału.

Zgodnie z wynikami badań należy przede wszystkim zaznaczyć, że kliny na haluksy wpływają na złagodzenie bólu powodowanego przez deformację [1]. Jest to także swego rodzaju korektor haluksa, gdyż regularne stosowanie klina może przyczynić się do redukcji zniekształcenia. Produkt ten jest trwały, a przy tym bardzo łatwo jest utrzymać go w czystości. Żelowy klin jest wygodny, nie uwiera i bardzo szybko można się do niego przyzwyczaić. Jest to też bardzo dyskretny produkt, który można stosować nawet podczas noszenia wysokich obcasów.

Kliny zapewniają użytkownikowi dość duży komfort jednak niestety mogą się przesuwać podczas chodzenia. Co więcej, produkt ten nie jest dostępny w jednym, uniwersalnym rozmiarze. Dlatego znalezienie klinów dopasowanych do stopy może być, zwłaszcza na początku, bardzo uciążliwe. Do wad tego typu produktów należy także zaliczyć fakt, iż nie są one wyposażone w żadne osłony na same haluksy. Niestety z tego powodu jesteśmy bardzo narażeni na otarcia, które najpewniej powstaną przy zakładaniu obudowanych butów.

10. Pneumatyczny separator na haluksy

Produkt ma formę opaski zakładanej na duży palec oraz śródstopie, która dodatkowo została wyposażona w niewielką pompkę. Przy jej pomocy możliwe jest napełnienie powietrzem specjalnej poduszki powietrznej znajdującej się w opasce.

Ten wyjątkowy produkt ortopedyczny jest jednym z bardziej nietypowych sposobów na “rozepchanie” dużego palca, co skutkuje ułożeniem go w prawidłowej pozycji. Regularne stosowanie urządzenia może zatrzymać zmiany zwyrodnieniowe oraz złagodzić odczuwany w związku z nimi ból. Tego typu korektor na haluksy posiada możliwość regulowania docisku przy pomocy rzepów, dzięki czemu aparat jest dopasowywany do stopnia deformacji w obrębie palucha. Oczywiście należy jednak mieć świadomość tego, że w przypadku takich urządzeń jak separatory, haluksy nie mogą zostać cofnięte, gdy zmiany są już bardzo zaawansowane.

Pneumatyczne korektory na haluksy nadają się wyłącznie do stosowania w domu. Pod żadnym pozorem nie powinno się ich używać chociażby podczas jazdy samochodem, gdyż poruszanie stopą, np. w trakcie wciskania pedałów może powodować silny ból. Materiały użyte do wykonania tego urządzenia mają słabą oddychalność, przez co stopa łatwo się poci, a przy dłuższym stosowaniu mogą pojawić się też odparzenia. Aparat jest dość niewygodny w użytkowaniu, a jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Przymocowane do niego rzepy mogą drapać i podrażniać skórę, a urządzenie po jakimś czasie zaczyna samoistnie tracić napompowane powietrze, przez co przestaje ono spełniać swoje zadanie.

Jak wybieraliśmy korektory na haluksy? Postawiliśmy na 6 kluczowych kryteriów

Chcąc zaopatrzyć się w odpowiedni aparat na haluksy, natkniemy się na mnóstwo produktów. Oglądając konkretne urządzenie większość osób zainteresowana jest przede wszystkim tym, czy pomaga ono faktycznie w zatrzymaniu deformacji oraz redukcji objawów związanych z haluksami. Oprócz tego, w tworzeniu naszego rankingu pod uwagę wzięliśmy jednak kilka innych aspektów, które mogą decydować o tym, że poszczególne produkty są warte wypróbowania.

Zatem jakimi, naszym zdaniem, najważniejszymi 6 kryteriami się kierowaliśmy?

  1. Zapewnienie osłony i ochrony na haluksa
  2. Wymuszenie poprawnego ułożenia palucha koślawego
  3. Ogólny komfort użytkowania
  4. Uniwersalność i użyteczność produktu
  5. Efektywność i metodologia poparta realnymi badaniami
  6. Stosunek ceny do jakości

Poniżej kryteriów oceny znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, które dotyczą produktów przeciw haluksom. Możesz od razu przejść do części FAQ -> klikając tutaj.

1. Osłona haluksa przed potencjalnymi urazami

Kryterium 1: Osłona haluksa przed potencjalnymi urazami

Powiększające się deformacje w obrębie dużego palca powodują często silny ból oraz problemy z otarciami o wewnętrzną powierzchnię buta. Dlatego też, bardzo ważne jest to, by wszelkie akcesoria wpływające na poprawę kąta zniekształcenia, prawidłowe ułożenie palucha czy strukturę stopy, posiadały też warstwę chroniącą samego haluksa. Niestety niektórzy producenci zdają się ignorować ten problem, dlatego należy zwracać na to szczególną uwagę.

Taka osłona powinna być wykonana z miękkiego i elastycznego materiału, który jest też przyjazny dla skóry. W niektórych produktach stosowane są na przykład żelowe osłonki. Dzięki swoim właściwościom zapobiega ona bolesnym obtarciom oraz dyskomfortowi, który może być odczuwany podczas chodzenia. Jest to szczególnie ważne w przypadku aparatów wyposażonych w kliny międzypalcowe. Skutecznie zmieniają one ułożenie palców i mogą powodować ich ściskanie czy gniecenie się w bucie.

2. Struktura pozwalająca wymusić ułożenie palców

Kryterium 2: poprawne ułożenie zdeformowanego palca

Haluksy stanowią deformację w obrębie stawów i kości. Jej cofnięcie bez operacji wymaga systematycznego i długotrwałego wysiłku, między innymi w postaci wymuszania prawidłowego ustawienia palucha. Oczywiście należy jednak podkreślić, że jest to tylko jeden z czynników wpływających na redukcję haluksów. Gdyby zależało to jedynie od “prostowania” stawu i kości, w powyższym rankingu wystarczyłoby umieścić aluminiowe szyny przytwierdzane drutem do stopy albo ortezy ortopedyczne umieszczane w bucie pooperacyjnym.

Jak pokazują wyniki przeprowadzonych badań, wśród aparatów wymuszających właściwe ułożenia palców, to separatory dają najlepsze rezultaty w redukcji bólu powodowanego przez haluksy. W porównaniu z pacjentami korzystającymi z szyn, to u użytkowników separatorów zauważono znaczące złagodzenie dolegliwości związanych z deformacją. Dlatego też, warto przede wszystkim stawiać na takie produkty jak chociażby ortopedyczne, sztywne nakładki, które odpowiednio dokręca się przy pomocy śrubek, żelowe kliny wkładane między palce czy aparaty wykonane ze specjalnego balonopodobnego materiału, które nadmuchuje się przy pomocy pompki.

3. Komfort użytkowania

Kryterium 3: komfort użytkowania

Jeśli zależy nam na dobrych efektach używania poszczególnych produktów, należy korzystać z nich systematycznie przez dłuższy okres czasu. Aby jednak było to możliwe, wybrany przez nas aparat na haluksy musi być po prostu wygodny i zapewniać nam odpowiedni komfort. Oferowane nam obecnie produkty są bardzo różnorodne pod względem ich konstrukcji oraz zastosowanych materiałów. Należy zatem zwracać na te kwestie szczególną uwagę.

Część akcesoriów stosowanych w leczeniu haluksów ma dość duże gabaryty. Dlatego też zaleca się ich stosowanie głównie nocą lub podczas odpoczynku. Ograniczenie tego typu wpływa jednak na czas pojawienia się jakichkolwiek rezultatów używania tych produktów, który znacznie się wydłuża. Dlatego jeśli chcemy uzyskać szybsze efekty stosując akcesoria przez całą dobę, musimy zwracać uwagę na to, by mogły być używane również w obuwiu, bez powodowania dyskomfortu. Aparaty te nie mogą też pod żadnym pozorem wbijać się w skórę czy prowadzić do powstawania otarć. Ponadto bardzo ważna jest oczywiście trwałość takich produktów, dlatego muszą być one wykonane z wytrzymałych materiałów.

Jeśli już o materiałach mowa, te wykorzystywane w aparatach na haluksy, powinny zapewniać stopie odpowiednią oddychalność [6]. Jest to szczególnie istotne, gdy konkretny produkt zamierzamy nosić przez cały czas. Oczywiście zwróćmy też uwagę, aby stosowane przez nas urządzenie pozwalało nam zachować prawidłową higienę. Ponadto technologie wykorzystane w poszczególnych produktach muszą być bezpieczne dla naszej skóry. Jeśli na przykład zdecydujemy się na stosowanie aparatu, który wymaga przyklejenia jego części do skóry, upewnijmy się, że użyte w nim kleje są naturalne, nie powodują żadnych podrażnienia i przede wszystkim można je bez trudu usunąć.

4. Uniwersalność i użyteczność

Kryterium 4: Uniwersalność

Aparaty korekcyjne na haluksy muszą być stosowane regularnie, by przyniosły oczekiwane efekty. Warto więc stawiać na użyteczne akcesoria, które mają dość uniwersalne zastosowanie. Zdecydowanie wyróżniają się tutaj wszelkiego typu opaski, kliny czy wkładki do butów, które można nosić niemal bez przerwy. Są one wygodne i często praktycznie niewyczuwalne, nie powodują dyskomfortu, a do tego można je bez problemu umieszczać w butach. Mniej praktyczne w tym kontekście są natomiast produkty o większych gabarytach. Te świetnie sprawdzają się jako akcesoria do stosowania na noc czy w trakcie wieczornego odpoczynku. Niestety zupełnie nie spełnią swojej roli podczas codziennego, normalnego funkcjonowania. Natomiast biorąc pod uwagę badania i zrozumienie schorzenia jakim są haluksy, zdajemy sobie sprawę, że terapia powinna trwać w ciągłości. Tak jak haluksów, tak samo grypy nie wyleczymy biorąc leki jedynie na noc.

5. Efektywność – skuteczność przede wszystkim

Kryterium 5: Skuteczność

Ilość dostępnych obecnie w sprzedaży produktów, które w jakikolwiek sposób mają wpływać na problem haluksów jest naprawdę duża. Musimy jednak pamiętać, że samo noszenie konkretnych aparatów może nie wystarczyć. W leczenie takich deformacji trzeba bowiem włożyć nieco więcej wysiłku, aby osiągnąć zadowalające efekty.

Oczywiście istnieją jednak produkty, których stosowanie przynosi znacznie lepsze rezultaty, niż korzystanie z innych dostępnych akcesoriów. Dobrym przykładem jest tutaj wspomniane już badanie. Wykazało ono, że separatory przynoszą pacjentom wyraźne złagodzenie bólu związanego z haluksami, natomiast stosowanie szyn nie daje właściwie żadnych rezultatów [1]. Warto też cały czas pamiętać, że w przypadku mocno zaawansowanych deformacji, żaden produkt nie pomoże nam niestety w jej zredukowaniu. Jedyne na co możemy wówczas liczyć to złagodzenie dolegliwości bólowych.

6. Stosunek ceny do jakości

Kryterium 6: Stosunek cena - jakość

Tak szeroki wybór produktów stosowanych do leczenia haluksów sprawił, że znalezienie tego który faktycznie działa, a przy tym nie ma wygórowanej ceny, jest sporym wyzwaniem. Przesyt akcesoriów na haluksy sprawił bowiem, że coraz częściej klienci trafiają na horrendalnie drogie produkty, których skuteczność jest mocno wątpliwa lub bardzo tanie aparaty o niskiej jakości, które również nie dają oczekiwanych rezultatów.

Trzeba mieć świadomość tego, że skuteczne i dobre jakościowo produkty nie mogą kosztować kilku złotych. Jednocześnie nie możemy też popadać w skrajność, wydając tysiące złotych na cudowne wynalazki, których producenci obiecują nam nierealne do osiągnięcia efekty. Warto więc zdecydować się na pośrednie rozwiązania. Naszym zdaniem musi to być produkt kosztujący nie więcej niż 200 złotych i posiadający dobre opinie użytkowników.

FAQ: Najczęściej pojawiające się pytania dotyczące aparatów na haluksy

Ze względu na często padające się pytania, które regularnie się pojawiają w tym temacie – przygotowaliśmy sekcję pytań i odpowiedzi. Znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytania, które najbardziej nurtowały naszych czytelników.

1. Czy aparaty na haluksy są skuteczne?

Aparaty na haluksy to skuteczny sposób radzenia sobie z tego typu deformacjami oraz dolegliwościami, które im towarzyszą. Zwłaszcza na wczesnym etapie rozwoju zmian możliwe jest ich zahamowanie, a nawet częściowa korekcja. Urządzenia tego typu są również w stanie złagodzić ból spowodowany haluksami, co potwierdziły wspominane już badania [1], [2], [3], [4]. Korzystanie z akcesoriów na haluksy pozwala również uniknąć bolesnych otarć skóry oraz odcisków. Te bardzo często powstają w obrębie zniekształconych miejsc na stopie, które dodatkowo wpychamy na powierzchnię buta.

Niestety musimy mieć świadomość tego, że mimo swojej wysokiej skuteczności, żaden aparat na haluksy nie jest w stanie cofnąć zaawansowanych zmian kostnych. W sytuacji więc, gdy zaniedbamy haluksy i doprowadzimy do ich nadmiernego rozwoju, jedyną metodą leczenia takich deformacji jest operacja. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy zacząć stosować odpowiednie aparaty korygujące, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany w obrębie palucha.

2. Czy korektory przeciw haluksom są bezpieczne?

Korzystanie z tego typu produktów jest generalnie uznawane za bezpieczne. Należy jednak pamiętać, że kluczowy jest tutaj właściwy dobór korektora do swojej stopy oraz samej deformacji, która powstała z powodu haluksa. Jeśli zdecydujemy się używać szyny ortopedycznej, która nie będzie dopasowana do kąta takiej deformacji, może to spowodować jeszcze większy ból oraz otarcia skóry. To samo dotyczy produktów, które mogą powodować nieznaczne podwyższenie naszej stopy. Z tego powodu czynnik izolujący narażoną tkankę jest zawsze uwzględniany w przypadku badań klinicznych [9]. Dlatego też, przed dokonaniem zakupu warto byłoby skonsultować się z lekarzem, który podpowie nam jakiego typu produkty będą dla nas odpowiednie. Ma to największe znaczenie, gdy haluks uniemożliwia nam normalne chodzenie i blokuje możliwość dopasowania jakiegokolwiek buta. Niestety większość sprzętów ortopedycznych jest dość droga, w związku z czym rozsądnym rozwiązaniem jest znalezienie dla niego dobrej jakości alternatywy.

3. Jak długo trzeba czekać na efekty?

Wiele zależy w tym przypadku od stopnia zaawansowania choroby. Jeśli jest to wczesna faza rozwoju deformacji, pierwsze efekty pojawią się znacznie szybciej, niż w przypadku dużych zniekształceń. Oczywiście nie można liczyć na natychmiastowe rezultaty korzystania z takich aparatów na haluksy. Zgodnie z wynikami badań, dla osiągnięcia najlepszych wyników używania akcesoriów tego typu, powinniśmy połączyć noszenie separatorów z regularnym wykonywaniem ćwiczeń [2], [3]. Wówczas różnicę będziemy w stanie dostrzec już po około 8 tygodniach. Redukcję bólu możemy natomiast odczuć już w pierwszych 4 tygodniach stosowania takich akcesoriów.

Pamiętajmy przy tym, że niezwykle istotna jest ciągłość używania aparatu. Nie należy z niego rezygnować zaraz po tym, gdy dostrzeżemy pierwsze pozytywne efekty. Aby nie zostały one zaprzepaszczone należy systematycznie nosić aparat na haluksy przynajmniej kilka razy w tygodniu. Trzeba też pamiętać, by odpowiednio zadbać o kondycję swoich stóp, między innymi poprzez korzystania z dobrze dobranego obuwia.

4. Kiedy nosić produkty korekcyjne?

Podczas korzystania z akcesoriów korygujących haluksy liczy się przede wszystkim systematyczność. To jednak w jakich godzinach noszenie danego produktu będzie dla nas najodpowiedniejsze zależy głównie od nas samych i naszego trybu życia.

Stosowanie akcesoriów zakładanych na noc raczej nie sprawi nam większych problemów. Jeśli natomiast chodzi o produkty noszone w ciągu dnia, musimy już dobrze przemyśleć to, które z nich będą właściwym wyborem. Dla osób, których praca wymaga na przykład ciągłego stania, noszenie ciasnej ortezy czy szyny, zajmujących sporo miejsca w bucie jest raczej mało komfortowe. W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się chociażby klin międzypalcowy. Dlatego czasem konieczne jest przetestowanie kilku akcesoriów w codziennym życiu, aby zdecydować, który produkt będzie najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku oraz kiedy jego stosowanie jest najbardziej komfortowe.

5. Czy aparat na haluksy można w ogóle nosić w bucie?

Noszenie korektorów na haluksy w butach jest jak najbardziej możliwe, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni produkt. Dużych rozmiarów szyny ortopedyczne albo ortezy trudno jest zmieścić w obuwiu i są zwyczajnie niewygodne, dlatego zaleca się ich stosowanie wyłącznie w domu. Bardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się w codziennym użytkowaniu to natomiast opaski na stopę i kliny międzypalcowe. Często są one wręcz niewyczuwalne w bucie, przez co bez problemy możemy z nich korzystać np. w pracy.

Źródła badań i literatura
  • [1] https://journals.sagepub.com/doi/10.1080/03093640701669074
  • [2] https://meridian.allenpress.com/japma/article/108/6/478/9928/Foot-Mobilization-and-Exercise-Program-Combined
  • [3] https://www.jstage.jst.go.jp/article/jpts/27/4/27_jpts-2014-658/_article
  • [4] https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0949265818303269
  • [5] https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28364350/po operacji struktura
  • [6] https://jfootankleres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13047-019-0328-z
  • [7] https://en.wikipedia.org/wiki/Russia_leather
  • [8] https://jfootankleres.biomedcentral.com/articles/10.1186/1757-1146-3-17
  • [9] https://trialsjournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13063-017-1936-1

Jedna myśl nt. „Aparat na haluksy: Ranking 10 najskuteczniejszych korektorów, które pomogą pozbyć się haluksów

  1. Monika

    Zobaczymy co to będzie, po dłuższym zastanowieniu i przeczytaniu innych opinii gdzieś w czeluściach internetu, zamówiłam te opaskę Hallu Solution z ich strony https://hallusolution.pl/, trochę się naszukałam, więc podrzucam. Dam znać za kilka tygodni jak efekty 🙂

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × = 6