Buty na haluksy | Jak obuwie zdrowotne może pomóc stopie?

Buty na haluksy - jak odpowiednie obuwie może zapobiegać powstawaniu haluksów?

Kupując buty na haluksy pod uwagę należy wziąć wiele ich cech, dzięki którym korzystanie z takiego obuwia na co dzień zagwarantuje nam odpowiedni komfort. Haluks, nazywany też paluchem koślawym, jest zmianą zwyrodnieniową, która wygląda nieestetycznie, ale dodatkowo może też powodować ból podczas noszenia butów i poruszania się. Dlatego też dla wielu osób kluczowe jest to, aby znaleźć obuwie, które pozwoli ukryć haluksy, a do tego zapewni im wygodę i będzie po prostu modne. O czym zatem pamiętać kupując takie buty? Oto nasze podpowiedzi.

Spis treści:

  1. Jak wybór obuwia może wpływać na deformacje w obrębie stopy?
  2. Jak wybrać obuwie na haluksy? 6 ważnych elementów, które powinien mieć dobry but
  3. Rodzaje butów na haluksy zależnie od pory roku i kondycji fizycznej
  4. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przed zakupem butów?
  5. Czy same buty na haluksy wystarczą, aby wyleczyć haluksy?

Jak wybór butów może wpływać na haluksy i odwrotnie?

Haluks jest schorzeniem polegającym na deformacji stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca stopy. W jego rezultacie staw zaczyna nadmiernie wystawać na zewnątrz, powodując również przesuwanie się palucha w stronę pozostałych palców. Takie zmiany zachodzą stopniowo i choć początkowo nie są szczególnie dokuczliwe, w końcu wywołują stany zapalne i dolegliwości bólowe.

Jedną z przyczyn niewłaściwego przesuwania się stawów dużego palca może być noszenie zbyt ciasnych butów, zwłaszcza tych z wąskimi czubkami [1]. Nie tylko wpływają one na pracę dużego palca, ale także generują zbytni nacisk na przednie palce, powodując ich nienaturalne zgięcie. W efekcie, źle dobrane obuwie przyczynia się do rozwoju deformacji i do nasilenia odczuwanego przez nas bólu [2].

Wraz z postępem zmian kostnych haluks zaczyna wystawać coraz bardziej. W związku z tym, noszenie naszego codziennego obuwia może powodować coraz większy dyskomfort. Oprócz dolegliwości bólowych wynikających z nadmiernego ściśnięcia palców (zwłaszcza w obrębie haluksa), pojawiają się również obtarcia oraz odciski [3], przez które przemieszczanie się wywołuje duży dyskomfort.

Jak wybrać buty na haluksy? 6 najważniejszych czynników dobrego buta

Najważniejsze 6 zasad wyboru dobrego obuwia

Niestety nie jest łatwo kupić buty na stopę z haluksami, zwłaszcza jeśli zmiany kostne są zaawansowane. Wybierając się na zakupy warto zatem pamiętać o kilku zasadach. Dzięki nim znalezienie wygodnego i przy tym modnego obuwia stanie się łatwiejsze. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę?

1. Najpierw komfort, potem rozmiar

Wiele osób kupuje buty “w ciemno” kierując się jedynie ich rozmiarem wypisanym na metce. Nie jest to jednak dobra taktyka. Każdą parę butów należy przymierzyć i sprawdzić czy odczuwamy komfort poruszając się w niej. Często zdarza się, że buty w naszym rozmiarze nie są do końca wygodne, ale kupujemy je mimo to, sądząc, że tak musi być albo po prostu rezygnując z wygody na korzyść wyglądu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w takiej sytuacji warto jednak przymierzyć obuwie o rozmiar większe. Nawet jeżeli nasza stopa jest luźna, to bardzo prawdopodobne, że większe buty zapewnią nam komfort, którego potrzebujemy. Jeśli więc potrzebne jest nam obuwie na haluksy, wygoda jest zawsze ważniejsza od rozmiaru z metki.

2. Odpowiednia szerokość

Przy takim schorzeniu jak palec koślawy musimy zawsze wybierać odpowiednio szerokie buty, zwłaszcza w ich przedniej części [4]. Zbyt wąskie czubki powodują, że palce zostają ściśnięte, co stopniowo prowadzi do deformacji. Zadbajmy też o to, aby pozostawić naszym stopom nieco więcej miejsca z przodu buta. Palce nie powinny ściśle przylegać do jego czubka. 5 cm luzu wystarczy, aby zmniejszyć nacisk na paluch koślawy. Dodatkowo pozwoli to zapewnić sobie większy komfort podczas chodzenia, gdy stopa przesuwa się do przodu.

3. Elastyczna cholewka

Buty dla osób z haluksami powinny mieć także odpowiednio miękką cholewkę. Dzięki takiemu parametrowi nie będzie nadmiernie uciskać stopy, a zwłaszcza palców i okolicy samego haluksa [5]. Cholewka, która ciasno otacza przednią część stopy nie pozwala swobodnie poruszać palcami. Poruszanie się w takich butach może zatem powodować dyskomfort, ból oraz otarcia naskórka, co w konsekwencji sprawi, że chodzenie w takim obuwiu będzie w końcu wręcz niemożliwe.

Z jakich materiałów powinny być zatem zrobione takie buty? Doskonale sprawdza się w tym przypadku naturalna, miękka skóra, która dopasowuje się do kształtu stopy i nie ogranicza ruchów. Warto też zainwestować w obuwie z elementami kauczukowymi (neopren) oraz te ze specjalną pianką, która zapamiętuje kształt stopy użytkownika.

4. Regulowane klamry lub sznurówki

Zastanawiając się nad tym jakie buty na haluksy powinniśmy kupić, zwróćmy uwagę na regulację. Sposób regulowania może być różny, od wiązanych szarf, przez sznurówki na zapięciach kończąc. Chodzi tutaj chociażby o możliwość poluźnienia butów. Jest to niezwykle ważne w sytuacji, gdy na przykład stopa lekko spuchnie i but stanie się zbyt ciasny. Z tego względu lepszym rozwiązaniem jest obuwie wiązane na sznurówki lub wyposażone w regulowane klamry. Taki typ butów jest też przydatny w momencie, gdy będziemy używać dodatkowych akcesoriów przeciw haluksom, takich jak specjalne wkładki, ortezy czy separatory.

5. Kupuj buty wieczorem

Kupując buty na szeroką stopę z haluksami musimy też pamiętać o zasadzie, iż obuwie należy kupować późnym popołudniem lub wieczorem. Jest to związane z tym, że w ciągu dnia nasze stopy lekko puchną i w rezultacie nieco zwiększają swoje rozmiary. Jeśli więc wybierzemy się na zakupy rano, istnieją spore szanse na to, iż kupimy dla siebie zbyt ciasne buty. A jak wiemy takie obuwie może powodować szczególnie duży dyskomfort u osób zmagających się z haluksami.

6. Rozciągnij swoje zbyt ciasne buty

Czasem mimo naszych starań, po zakupie butów w codziennym użytkowaniu okazuje się, iż są one jednak zbyt ciasne. Jeśli nie możemy już oddać takiego obuwia, a na zakup nowego w danym momencie nie możemy sobie pozwolić, trzeba poradzić sobie w inny sposób, np. poprzez ich poszerzenie. A zatem jak rozciągnąć buty na haluksy? Możemy to zrobić w bardzo prosty sposób w zaciszu domowym, używając do tego prawideł. Jeśli nie osiągniemy jednak oczekiwanego efektu, warto skorzystać z fachowej pomocy szewca.

Rodzaje obuwia na haluksy – buty zdrowotne wcale nie muszą być nudne!

Obecnie wybór w sklepach jest tak duży, że każdy jest w stanie kupić swoje wymarzone buty, haluksy jednak sprawiają, że kwestia ta mocno się komplikuje. W takim przypadku na pierwszym miejscu musimy bowiem stawiać wygodę i komfort, rezygnując często z butów w określonych fasonach. To, że musimy zaopatrzyć się w odpowiednie buty na haluksy i palce młotkowate, a może też na płaskostopie, nie oznacza jednak, że nie mogą być one modne! Do wyboru mamy bowiem sporo produktów, które spełniają oba te kryteria.

1. Buty eleganckie

Każda kobieta chce mieć w swojej szafie zestaw eleganckiego obuwia na różne okazje. Od wyjścia do biura, przez konferencje czy spotkania biznesowe, aż po ważne uroczystości i imprezy, na których trzeba się dobrze zaprezentować. Jeśli jednak mamy problem z paluchem koślawym, powinniśmy niestety automatycznie skreślić z naszej listy szpilki, które są często pierwszym wyborem kobiet. Nie oznacza to na szczęście, że zostają nam w takim przypadku tylko buty zdrowotne damskie na haluksy. Chyba wszystkim nam kojarzą się one z mało atrakcyjnymi fasonami. W sprzedaży znajdziemy bowiem fantastyczne baleriny, półbuty oraz buty na obcasach (choć znacznie niższych). Naprawdę świetnie się prezentują, a do tego zapewnią nam duży komfort.

Producenci obuwia zauważają problemy z jakimi zmagają się kobiety. Dlatego coraz częściej oferują nam modne i eleganckie buty damskie na haluksy w różnych fasonach. Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na obuwie płaskie czy może na obcasie mamy pewność, że prezentuje się ono szykownie. Do tego są to w pełni wygodne buty, które chronią nas przed bólem i otarciami w miejscu deformacji. Takie obuwie damskie tworzone jest z miękkich i elastycznych materiałów. Świetnie dopasowują się do stopy, a do tego mają solidne podbicie oraz odpowiednio szerokie noski, aby palce nie zostały nadmiernie ściśnięte. Wystarczy więc tylko nieco się wysilić, aby znaleźć wygodne, eleganckie buty na haluksy, w których będziemy doskonale wyglądać.

2. Buty letnie – klapki i sandały

Wiele osób, których problemem jest koślawy paluch stawiają raczej na buty zakrywające haluksy. Na lato jednak każdy powinien zaopatrzyć się w odpowiednie sandały damskie i męskie oraz klapki na haluksy. Podczas wybierania takich butów, oprócz wyglądu musimy zwrócić uwagę na ich budowę oraz materiał, z jakiego zostały wykonane. Dzięki temu zyskamy bowiem pewność, że nasze letnie obuwie zapewni nam pełen komfort i ochroni nas przed nieprzyjemnymi dolegliwościami, które wiążą się z haluksami.

Przede wszystkim, tak zwane laczki oraz sandały na haluksy powinny być wykonane z miękkich i elastycznych materiałów. Mowa tutaj o takich materiałach jak skóra naturalna lub lekkie tkaniny. Dzięki temu paski nie uciskają wrażliwego obszaru w obrębie haluksa i nie obcierają go. Dzięki szerokiemu asortymentowi istnieje też szansa, aby nabyć maskujące klapki przeciw haluksom. W sprzedaży znaleźć można buty stworzone z materiału przypominające siateczkę, które sprawdzają się doskonale.

Dobrze też jeśli buty na lato posiadają paski z możliwością regulacji ich szerokości, tak by dopasować je do szerokości stopy i naszych indywidualnych potrzeb. Niezależnie od tego czy są to sandały z grubymi paskami czy też klapki na haluksy na jeden palec, najważniejsze, aby można je było swobodnie regulować. Oprócz tego, sandały i klapki ortopedyczne dla osób z haluksami muszą posiadać również stabilną, a do tego lekką i elastyczną podeszwę, która zagwarantuje nam doskonałą amortyzację podczas chodzenia.

Niestety przy takim schorzeniu jak paluch koślawy z naszej szafy na dobre muszą zniknąć japonki. Tego typu obuwie wymusza podtrzymywanie podeszwy palcami, przez co wzmacnia się i tak już bardzo mocny mięsień przywodziciela palucha. Zamiast zatem zatrzymywać postęp zwyrodnienia, używając japonek jeszcze bardziej pogłębiamy deformację.

3. Buty jesienne i zimowe – botki i kozaki

Zarówno obuwie typowo jesienne, jak i buty zimowe damskie i męskie muszą przede wszystkim chronić nas przed zimnem i wilgocią. Dodatkowo powinny posiadać stabilną podeszwę, zapewniającą odpowiednią przyczepność. Jeśli jednak chodzi o buty korygujące na haluksy niezwykle ważne jest również to, aby w żadnym wypadku nie uciskały i nie obcierały stopy. Kupując zatem botki lub kozaki upewnijmy się, że są one dostatecznie szerokie. Zwłaszcza w swojej przedniej części oraz wykonane z miękkich i elastycznych materiałów.

4. Buty po operacji

Kiedy deformacja nie jest jeszcze szczególnie zaawansowana, tak naprawdę możemy wybrać dowolne buty na haluksy damskie i męskie, które spełniają określone wymagania. Niestety inaczej jest sytuacji jednak, gdy przez zbyt dużą zmianę kostną musimy przejść operację haluksa. Wtedy nasz wybór na jakiś czas zostaje mocno ograniczony. Wówczas obuwie korekcyjne jest już niewystarczające, w związku z czym nasz lekarz zaleci nam buty lecznicze.

Jak wygląda but ortopedyczny na haluksa? Niestety nie jest to szczególnie urodziwe ani wygodne obuwie. Nie ma też rozróżnienia na buty ortopedyczne damskie i męskie. Wiele osób stwierdza, że przypominają buty narciarskie, ale przecież nie zostały one stworzone z myślą o wielkich wyjściach albo długich, pieszych wycieczkach. Tego typu buty po operacji haluksów są obowiązkowym elementem okresu rekonwalescencji. Ich zadaniem jest utrzymywanie zoperowanego palucha w skorygowanej pozycji, jego ochrona przed jakimikolwiek urazami oraz stabilizacja przedstopia [6]. A wszystko to sprawia, że gojenie po zabiegu przebiega szybciej, dzięki czemu również jego efekty są lepsze. Dlatego też takie pooperacyjne buty ortopedyczne na haluksy należy nosić tak długo, jak ustali to lekarz.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego obuwia?

Wskazówki wyboru odpowiedniego obuwia

W przypadku haluksów dobór właściwego obuwia może nie tylko zwiększyć nasz komfort podczas poruszania się, ale także zatrzymać postęp choroby. Jeśli zmiany nie są jeszcze mocno zaawansowane, a na naszej stopie pojawił się dopiero niewielki guz, najważniejsze jest noszenie butów z odpowiednio szerokimi noskami, tak by palce nie były w nich ściśnięte [7]. Nadmierny ścisk przedniej części stopy może bowiem skutkować szybszym rozwojem deformacji. Dla pełnego komfortu konieczne może się okazać noszenie butów np. o pół rozmiaru większych niż zwykle. Kupujmy też raczej obuwie na płaskiej podeszwie lub na niskim obcasie, nie wyższym niż 5 cm.

Przy mocniej zaawansowanych zmianach kostnych konieczne może być już noszenie butów o zwiększonej głębokości, mniej więcej o ok. 2 cm. Dzięki temu stopa, na której znajduje się guzek będzie miała więcej przestrzeni, co pozwoli uniknąć bolesnych otarć oraz odcisków. Do takiego obuwia bez problemu będziemy mogli też włożyć odpowiednie wkładki do butów, które przyniosą nam dodatkową ulgę.

Deformacja na stopie w postaci haluksów nie musi wcale oznaczać konieczności zakupu zupełnie nowych butów. Wystarczy bowiem w odpowiedni sposób przerobić obuwie, z którego już korzystamy, w czym pomóc nam może doświadczony szewc. Buty da się przerobić między innymi poprzez delikatne poszerzenie ich części w obrębie palców lub doszycie specjalnej wkładki czy poduszeczki, która ochroni haluks przed otarciami.

Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku mocno zaawansowanych deformacji, nie powinniśmy samodzielnie wybierać obuwia. W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalisty, który dobierze dla nas najlepiej dopasowane obuwie pod względem zdrowotnym. Tak by haluks nie powodował niepotrzebnego dyskomfortu.

Czy samo obuwie na haluksy wystarczy, aby się ich pozbyć?

Korzystanie z właściwie dobranych butów przede wszystkim zmniejsza ból oraz łagodzi inne dolegliwości powodowane przez haluksy. Dzięki temu jesteśmy w stanie zredukować takie dolegliwości takie jak otarcia, obrzęk czy odciski. Dzięki nim można również zatrzymać dalszy postęp deformacji, która bez odpowiedniego obuwia rozwija się jeszcze mocniej. Warto jednak wiedzieć, że stosować można również inne produkty, które mogą nam pomóc w walce z haluksami. Należą do nich między innymi:

  • wkładki do butów – specjalne wkładki umieszczane pod stopą. Pozwalają korzystnie zmienić rozkład nacisków na stopę, przeciwdziałając jej nadmiernemu obciążeniu w poszczególnych punktach oraz dalszemu rozwojowi zmian kostnych. Działają one też jak poduszka, która zapobiega pocieraniu buta o haluks i tworzeniu się bolesnych otarć i odcisków;
  • ortezy – noszenie ortezy pozwala ustawić paluch w prawidłowej pozycji. Dodatkowo zmniejsza nacisk na osłabioną strukturę kostną, dzięki czemu niwelowany jest też związany z deformacją ból. Takie ortezy można swobodnie nosić na co dzień w dobrze dobranym bucie. Wyraźnie zwiększa to komfort poruszania się i powstrzymuje rozwój deformacji;
  • separatory między palcowe – zapobiegają nachodzeniu na siebie palców i wymuszają odpowiednią pozycję palucha, zmniejszając przy tym związany z haluksem ból. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się silikonowa lub żelowa opaska na haluksy z separatorami. Jej konstrukcja sprawia, że nie ma obaw przez zsunięciem się jej ze stopy, a dodatkowo zapewnia ona ochronę haluksa przed urazami;
  • skarpety na haluksy – tego typu produkt nie powinien być wykonany wyłącznie z bawełny, gdyż ta może powodować obtarcia. Skarpety powinny być również bezszwowe, zwłaszcza na placach. Najlepiej jest je dobrać pod okiem fachowca w odpowiednim sklepie medycznym. W takich miejscach znajdziemy też skarpetki na płaskostopie, które stworzone są z myślą o haluksach, ale dzięki ich konstrukcji unoszą również łuk poprzeczny stopy;
  • wzmacniacze łuku stopy – są to ortopedyczne wkładki dedykowane osobom, które mają płaskostopie. Zniwelowanie go jest bardzo ważne, gdyż płaskostopie jest jedną z przyczyn rozwoju haluksów oraz dalszego rozwoju tego schorzenia.

Nigdy nie lekceważ problemu haluksów

Ze względu na fakt, iż haluksy są schorzeniem, które postępuje stopniowo, wiele osób początkowo je lekceważy, wciąż nosząc zbyt ciasne i źle dopasowane obuwie. Warto jednak pamiętać, że codzienne korzystanie z takich butów przyspiesza rozwój deformacji. Ostatecznie doprowadzając do sytuacji, gdy założenie obuwia staje się problemem. Całości towarzyszy dodatkowo obrzęk i ból w obrębie coraz większego haluksa. W efekcie chodzenie powoduje ogromny dyskomfort, a normalne funkcjonowanie jest praktycznie niemożliwe. Dlatego musimy walczyć o to, aby ustrzec się problemów związanych z mocno zaawansowanymi deformacjami. A pierwszym krokiem do osiągnięcia tego celu jest właśnie dobór odpowiedniego obuwia.

Źródła badań i literatura

  • [1] https://jfootankleres.biomedcentral.com/articles/10.1186/s13047-018-0284-z
  • [2] https://academic.oup.com/biomedgerontology/article/71/12/1682/2513750
  • [3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK546598/
  • [4] https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/2151458515608672
  • [5] Onodera A.N., Roveri M.I., Oliveira W.R., Sacco I.C.N. (2015), “The influence of shoe upper construction on the plantar pressure distribution during running.”, Footwear Science 7, 81-82.
  • [6] https://www.wjgnet.com/2222-0682/full/v6/i2/171.htm
  • [7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5984451/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fourteen + = twenty four